OpenSSL'deki Yeni Sonsuz Döngü Hatası Saldırganların Uzak Sunucuları Çökmesine İzin Verebilir

OpenSSL'deki Yeni Sonsuz Döngü Hatası Saldırganların Uzak Sunucuları Çökmesine İzin Verebilir

 OpenSSL'nin sahipleri , yazılım kitaplığında, sertifikaları ayrıştırırken bir hizmet reddi (DoS) durumuna yol açabilecek yüksek önemdeki bir güvenlik kusurunu çözmek için yamalar göndermiştir.

CVE-2022-0778 (CVSS puanı: 7.5) olarak izlenen sorun, hatalı biçimlendirilmiş bir sertifikanın geçersiz açık eliptik eğri parametreleriyle ayrıştırılmasından kaynaklanır ve bu da "sonsuz döngü" olarak adlandırılır. Kusur, modüler karekökü hesaplamak için kullanılan BN_mod_sqrt() adlı bir işlevde bulunur.

OpenSSL, 15 Mart 2022'de yayınlanan bir danışma belgesinde, "Sertifika ayrıştırma, sertifika imzasının doğrulanmasından önce gerçekleştiğinden, harici olarak sağlanan bir sertifikayı ayrıştıran herhangi bir işlem bu nedenle bir hizmet reddi saldırısına tabi olabilir." Dedi.

"Sonsuz döngüye, açık eliptik eğri parametreleri içerebildikleri için hazırlanmış özel anahtarlar ayrıştırılırken de ulaşılabilir."

Güvenlik açığından doğal olarak yararlanıldığına dair bir kanıt bulunmamakla birlikte, TLS istemcilerinin (veya sunucularının) kötü niyetli bir sunucudan (veya istemciden) sahte bir sertifikaya erişmesi veya sertifika Yetkililer, abonelerden gelen sertifika isteklerini ayrıştırır.

Güvenlik açığı OpenSSL 1.0.2, 1.1.1 ve 3.0 sürümlerini etkiler, proje sahipleri kusuru 1.0.2zd (premium destek müşterileri için), 1.1.1n ve 3.0.2 sürümlerinin yayınlanmasıyla giderdi. OpenSSL 1.1.0, etkilense de, kullanım ömrünün sonuna ulaştığı için bir düzeltme almayacak.

24 Şubat 2022'de kusuru bildiren Google Project Zero güvenlik araştırmacısı Tavis Ormandy'dir. Düzeltme, Google'dan David Benjamin ve OpenSSL'den Tomáš Mráz tarafından geliştirildi.

CVE-2022-0778 aynı zamanda yılın başından bu yana çözülen ikinci OpenSSL güvenlik açığıdır. 28 Ocak 2022'de, geliştiriciler , kütüphanenin MIPS32 ve MIPS64 kare alma prosedürünü etkileyen orta düzeyde bir kusuru ( CVE-2021-4160 , CVSS puanı: 5.9) düzelttiler.

Bu yayınları beğenebilirsiniz