FCC, Kaspersky ve Çinli Telekom Firmalarını Ulusal Güvenlik Tehditleri Listesine Ekledi

FCC, Kaspersky ve Çinli Telekom Firmalarını Ulusal Güvenlik Tehditleri Listesine EklediABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) Cuma günü Rus siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab'ı ülkenin "ulusal güvenliği için kabul edilemez bir risk" oluşturan şirketlerin " Kapalı Listesine " eklemek için harekete geçti .


Engelleme listesi, şirket veya onun öncülleri, halefleri, ana şirketleri, yan kuruluşları veya bağlı kuruluşları tarafından doğrudan veya dolaylı olarak sağlanan bilgi güvenliği ürünlerini, çözümlerini ve hizmetlerini içerir.


FCC, kararın 11 Eylül 2017'de İç Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan ve federal kurumların bilgi sistemlerinde Kaspersky markalı ürünleri kullanmasını yasaklayan Bağlayıcı Operasyonel Yönerge (BOD) uyarınca verildiğini söyledi.


Güvenlik hizmetleri sağlayıcısı, yanıt olarak, FCC'nin kararından hayal kırıklığına uğradığını ve ürünlerinin herhangi bir teknik değerlendirmesi yapılmadan "siyasi gerekçelerle yapıldığını" söyledi.


Duyuru, HackerOne'ın Rusya ve Beyaz Rusya'ya uygulanan yaptırımlara yanıt olarak Kaspersky'nin bug bounty platformuna erişimini süresiz olarak askıya aldığını söylemesiyle geldi . Şirket, "bu tek taraflı eylemi kabul edilemez bir davranış olarak gördüğünü" söyledi.


FCC'nin kararı aynı zamanda Almanya Federal Bilgi Güvenliği Ofisi (BSI) tarafından bu ay şirketin ülkedeki güvenlik çözümlerinin "üreticinin güvenilirliği konusundaki şüpheler" nedeniyle kullanılmasına karşı yayınladığı bir tavsiyeyi de yansıtıyor.

Bu yayınları beğenebilirsiniz