Uygur Müslümanlarını Casusluk Yapmak İçin Çin Tarafından Kullanılan Ödüllü Bir iPhone Hack Yarışması

Uygur Müslümanlarını Casusluk Yapmak İçin Çin Tarafından Kullanılan Ödüllü Bir iPhone Hack Yarışması

uygur-muslumanlarn-casusluk-yapmak-icin


 Yakın tarihli bir makaleye göre, Çin hükümeti Uygur Müslümanlarının telefonlarında casusluk yapmak için üç yıl önce Pekin'de düzenlenen bir hack yarışmasında ortaya çıkarılan ödüllü bir iPhone hack'i kullandı. MIT Technology Review tarafından Perşembe günü yayınlanan bir araştırmaya göre, hükümet, sofistike bir araç kullanarak 2018'de Uygur Müslümanlarının telefonlarına başarıyla erişmeyi başardı.

ABD hükümeti ve diğer büyük teknoloji firmaları, Çin'in sosyal medya, telefonlar ve diğer teknolojileri kullanarak etnik azınlıklara karşı şiddetli bir kampanya yürüttüğünü yıllardır kabul ediyor. Hareket ayrıca gazetecilere saldırdı ve Uygur haber kuruluşlarını taklit etti.

MIT Technology Review raporuna göre, bilgisayar korsanlığı güvenlik açığı Pekin yarışması sırasında keşfedildi. Tianfu Kupası hack yarışması, Çinli bilgisayar korsanlarının popüler teknoloji yazılımlarındaki güvenlik açıklarını keşfetmelerinin bir yolu olarak Kasım 2018'de Çin'de başladı. Gazeteye göre, rekabet, pazarlamacıların malları boyunca kusurları keşfedip düzeltebilmeleri için teknik hataları göstermek için dünyanın her yerinden bilgisayar korsanlarını çeken Pwn2Own adlı uluslararası bir festivalden sonra modellendi.

Ancak, Çin'in Tianfu Kupası, Çinli bilgisayar korsanlarının bu güvenlik açıklarını dünyanın geri kalanına ifşa etmeden göstermelerini sağlamak için tasarlandı. Gazeteye göre, bu, Çin hükümetinin etkinlikte bulunan hackleme yöntemlerini kendi amaçları için kullanmasını sağlayacak.

İlk etkinlik Kasım 2018'de gerçekleşti; Qihoo 360'ta bir araştırmacı olan Qixun Zhao, en yeni ve en güncel iPhone'ları bile kolayca ve güvenilir bir şekilde kontrol altına almasına yardımcı olan olağanüstü istismarlar zincirini gösterdiği için 200.000 $ 'lık en büyük ödülü kazandı. İPhone'un işletim sisteminin çekirdeğinde, Safari web tarayıcısının içinden kaynaklanan bir kusur keşfetti.

Sonuç nedir? Qixun'un kötü amaçlı kodunu içeren bir web sayfasına erişen herhangi bir iPhone, uzaktaki bir davetsiz misafir tarafından ele geçirilebilir. Bu, karaborsada milyonlarca dolar karşılığında alınıp satılabilen ve bilgisayar korsanlarının veya hükümetlerin devasa insan gruplarını gözetlemesine olanak tanıyan türden bir hack. Qixun tarafından "Kaos" adı verildi.

Apple, iki ay sonra yamaladı, ancak bir analiz, Çin hükümeti tarafından bu arada Uygur Müslümanlarının iPhone'larını hacklemek için kullanıldığını ortaya çıkardı. ABD gözetimi bunu bulup Apple'a onayladıktan sonra, şirket bunu kabul eden düşük anahtarlı bir basın bülteni yayınladı, ancak şimdiye kadar tam olarak anlaşılamadı.


Bu yayınları beğenebilirsiniz