Microsoft, Windows 10 AMD Sürücüsünü Çekerek Bilgisayarın Önyüklememesine Neden Oluyor

Microsoft, Windows 10 AMD Sürücüsünü Çekerek Bilgisayarın Önyüklememesine Neden Oluyor

microsoft-windows-10-amd-surucusunu


Microsoft, çok sayıda kişi Windows 10'un başlatılmasını engellediğini ve bir "İNANILMAZ ÖNYÜKLEME AYGITI" hatası görüntülediğini bildirdikten sonra Windows Update'ten bir AMD sürücüsü çıkardı.

Donanım üreticileri Windows 10 için yeni sürücüler yayınladıklarında, Windows Update'e kullanıcıların yükleyebileceği isteğe bağlı bir sürücü güncellemesi olarak eklenirler.

Windows Update, geçen hafta AMD uyumlu anakart kullanıcılarına 'Advanced Micro Devices, Inc. - SCSIAdapter - 9.3.0.221' adlı yeni bir sürücü gönderiyor.

Çok sayıda kullanıcı [1, 2, 3, 4], bu sürücüyü yüklediklerinde, Windows 10'u yeniden başlatmalarının istendiğini ve PC'de " ERİŞİLEMEZ ÖNYÜKLEME CİHAZI ".

"Aorus Elite Master / 5800x sahibi, yeni yeniden başlatıldı, bugünden itibaren Win10 güncellemesindeki diğer herkesle aynı BSOD / BIOS sorununu aldı, bu sürücüyü Windows'tan nasıl kaldırabilirim? (Aslında güvenli moddayım)," etkilenen bir Windows Reddit'e 10 kullanıcı gönderildi.

Bu sorunun raporları, kullanıcıların aynı hatalardan şikayet ettiği Windows 10 Geri Bildirim Merkezi'nde de bulunur.

Bu hata genellikle Windows 10 bilgisayarı başlatmaya çalıştığında ve herhangi bir nedenle yapılandırılmış önyükleme diskine erişemediğinde ortaya çıkar.

 Microsoft, AMD sürücüsünü çekti

Microsoft, sürücü sunumundan etkilenen çok sayıda kişi nedeniyle, Windows Latest tarafından bildirildiği üzere sürücüyü Windows Update'ten yaklaşık 21 saat önce çekti.

Reddit'e gönderilen bir Microsoft yazılım mühendisi "Bu sürücü Windows Update'ten alınmıştır".
Microsoft mühendisinin yorumlarına dayanarak, sürücü ilk başta güvenilirliği üzerinde testler yapmak için yavaşça piyasaya sürüldü. Sürücü bu ilk aşamada doğru makinelere sunulduğundan, Microsoft endişeye neden olan herhangi bir telemetri görmedi.

Taşkın kapılarını açtıktan ve sürücüyü daha fazla kişiye teslim ettikten sonra, uyumsuz donanım sahiplerine teslim edildiği ve birçok rapora yol açtığı keşfedildi.

BleepingComputer tarafından görülen raporlara göre, sürücü öncelikle Gigabyte X570 anakart sahiplerini etkiliyor.

Windows 10, Windows 10'u birkaç kez önyüklemede başarısız olduktan sonra çalışan Otomatik Başlangıç Onarma özelliği aracılığıyla birçok kullanıcı için sorunu çözdü. Diğer kullanıcılar, Windows 10'u yeniden başlatmak için daha karmaşık bir görev gerçekleştirmek zorunda kaldı.

Bu yayınları beğenebilirsiniz